зала

Бозайници

Експозицията в зала “Бозайници” е подредена в два модула. В първия, разположен Г- образно, са изложени видовете от българската териофауна. Витрината започва с бутафорна пещера с прилепи и завършва до морските местообитания на делфини и тюлени. В нея чрез пресъздаване на естествените местообитания на видовете са показани както някои типични за нашата фауна видове, като благороден елен (№ 30), дива коза (№ 33), муфлон (№  34), лисица (№ 26) и вълк (№  27), така и някои редки за фауната на България видове – евроазиатски рис (№ 38), булдогов прилеп (№ 5) и изчезналият за страната тюлен монах ( 36). Акцент в тази витрина са най-голямата кафява мечка на Балканския полуостров (№  29), отличена със златен медал и  сръндакът (№ 32), отличен със сребърен медал за страната.

Във втория модул са разположени екзотични видове от цял свят. Голяма част от видовете са представители на големите котки: тигър (№  1), пума (№  6), леопард (№ 2), лъв (№  4), оцелот (№  5) и амурски леопард - едно от най-редките животни на планетата (№  16).

Особен интерес представляват и останалите екзотични видове – бяла мечка, американски бизон, диво магаре, двугърба камила и др.

 


Булдогов прилеп

Единственият представител на булдоговите прилепи у нас е Tadarida tenioti.

Още...
Кафява мечка

Кафявата мечка, Ursus arctos е животно от семейство Мечкови.

Още...
Средиземноморски тюлен монах

Средиземноморският тюлен монах, Monachus monachus е считан за един от най-застрашените бозайници в света.

Още...
Сърна

  Сърната, Capreolus capreolus е средно голям тревопасен бозайник от разред Чифтокопитни (Artiodactyla).

Още...
Амурски леопард

Амурски леопард, Panthera pardus orientalis, се среща в Далечния изток близо до брега на Японско море.

Още...