зала

Палеонтология

В залата се намират общо 12 витрини, подредени до стените, като две от тях се вдават, долепени гърбом и разделят залата на две по малки помещения с широк коридор между тях. Номерацията на витрините е по часовниковата стрелка, на влизане от ляво на дясно. Експонатите са подредени в съответните витрини по геологични периоди, от най-ранния до най-късния, отново по часовниковата стрелка. Представени са екземпляри, показващи еволюцията на организмите и видовото им разнообразие през отделните епохи. Акцентът е предимно върху екземпляри от България и показващи геологичната история на страната. Най-интересни и атрактивни експонати са (подредени по витрини): трилобитите, граптолитите (витрина 1), фосилните гигантски папрати (витрина 2), гигантският амонит Криоцерас от две части (витрина 3), множеството вкаменелости от миоценски носорози, жирафи, хипариони и слонове (витрини 5-9), костите от пещерни мечки, зъбите от мамут и космат носорог, както и сечивата от пещерни хора (витрини 11-12).



Mиоценски двурог носорог

Миоценският двурог носорог е вид, принадлежащ към рода Dicerorhinus

Още...
Пентеликов херолофодон

(Choerolophodon pentelici) Представителите на род Choerolophodon са били хоботни, широко разпространени през периода миоцен на територията на Евразия и Африка.

Още...
Тур

Турът, Bos primigenius е изчезнал едър бозайник (Mammalia) от разред Чифтокопитни (Artiodactyla), предшественик на днешните говеда.

Още...
Амонити

Амонитите (Ammonoidea) са изчезнал подклас Мекотели от клас Главоноги.

 

Още...
Дейнотериум

(Deinotherium gigantissimum) Дейнотериумите (Deinotherium) са изчезнал род гигантски бозайници, родствени на съвременните слонове.

Още...